Výtvarná dílna v ZŠ

520CC843-5513-4715-9C70-8F767F51DF46

Pro děti ze základní školy proběhla ve dvou pátečních odpolední výtvarná dílna zaměřená reflektivní, tvořivé a zážitkové pojetí výtvarné výchovy. Směřovali jsme k poznávání a sebepoznávání prostřednictvím reflektivního dialogu o zážitcích z expresivní tvorby a vnímání umění. 
 

V prvním setkání jsme si zahráli několik ledolamek neboli krátkých výrazových cvičení, abychom si vytvořili příhodné sociální a prožitkové klima, namotivovali se na činnost a také se uvolnili. Vyrobilijsme vlastní vizitku a zahráli si štafetovou kresbu. 
Následovala hlavní činnost a tím bylo seznámení s výtvarným uměním. Stali se z nás totiž malíři a umělci, inspirovali jsme se díly z 20. a 21. století a nechali inspiraci pracovat. Užívali jsme si práci s barvami, používali štětce i ruce a každý z nás si namaloval svůj obraz.

Druhé setkání opět začalo ledolamkami. Proměnili jsme se v sochy či sousoší a poté pomocí pantomimy vyjadřovali barvy. Navázali jsme na hlavní činnost - barevné setkávání. Vyzkoušeli jsme svou představivost při řízené imaginaci a zažili různé způsoby komunikace prostřednictvím malby. Toulali jsme se barvami se zavřenýma očima, malovali sami a pak spolu, nemluvili jsme, hledali jsme způsob, jak komunikovat i beze slov třeba pomocí barev a malby. Při společné reflexi byly kladeny otázky, co jsme zažili, namalovali, jak se nám pracovalo o samotě a ve skupině. 
 

Obě setkání byla plná tvůrčí atmosféry a zábavy. Dívali jsme se kolem sebe, vnímali, poznávali, tvořili a povídali si o tom, co nás zaujalo, napadlo a co jsme při tvůrčí hře prožili. 

Fotogalerie

Další aktuality